نماینده برگزاری دوره های مجازی انجمن پرستاری ایران
 1. 1. دندانپزشک(عمومی و تخصصی )

 2. 2. دستیار دندانپزشک( بالینی، مالی، پذیرش)

 3. 3. بهداشتکار دهان و دندان

 4. 4. تکنسین لابراتوار دندانپزشکی

 5. 5. مسئول مراقب از بیمار که باید پزشک، پرستار و یا فردی آگاه به امور امداد و نجات باشد.

 6. 6. مشاور طرح درمان، دندانپزشکی که مسئول مشاوره و معاینه و ارائه بهترین طرح درمان به بیماران و بستن قرارداد درمان با ایشان می باشد. گاهی یک دستیار دندانپزشک خبره بنا بر تجربه و با مشورت تیم پزشکی این مسئولیت را خواهد داشت.

 7. 7. مشاور استفاده از خدمات دیجیتال در امور دندانپزشکی که میتواند یک دستیار دندانپزشک خبره در این امر باشد.

 8. 8. مسئول نظارت قانونی بر دیگر اعضای تیم که در اصطلاح مدیر مطب نامیده می شود و معمولا یک دستیار دندانپزشک با تجربه است.

دندانپزشک

آشنایی با مهمترین متخصصین دندانپزشکی که یک دستیار دندانپزشک با آنها کار میکند:

دستیار دندانپزشک

انواع تخصص دندانپزشکی که به رسمیت شناخته شده اند شامل 10تخصص هستند که اسامی آن ها به قرار زیر است:

متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست)

اجازه دهید که در ابتدا به معرفی تخصص ارتودنسی دندان و متخصص ارتودنتیست بپردازیم. ارتودنسی یکی از مهمترین رشته های تخصصی در دندانپزشکی به شمار می آید . این رشته از اولین تخصص های معرفی شده دندانپزشکی است و در صدر تخصص های دندانپزشکی قرار گرفته است.

تخصص ارتودنسی طی چند دوره تخصصی را طی میکند؟

یک ارتودنتیست به جز دندانپزشکی عمومی، دوره 3الی 4ساله رزیدنتی را پشت سر گذاشته و قادر است جفت شدن نامناسب دندان ها را نسبت به هم تصحیح کند . این امر ممکن است ناشی از موقعیت نادرست دندان ها و یا فک بالا و پایین نسبت به هم باشد .

انواع درمان ارتودنسی دندان

همچنین درمان های ارتودنسی ممکن است فقط موقعیت دندان ها را نسبت به هم تصحیح کند و یا باعث تغییر در الگوی رشد دو فک شود. درمان های ارتودنسی به دو دسته درمان با دستگاه های ثابت )ارتودنسی ثابت( و درمان با دستگاه های متحرک )ارتودنسی متحرک( تقسیم می شوند . از طرفی / درمان های ارتودنسی به وسیله هارمونی و هماهنگی شکل ، اندازه و زیبایی دندان ها و تناسب بخشیدن با دیگر اجزای صورت می توانند به ایجاد ” لبخند زیبا ” برای افراد مختلف کمک کنند.

متخصص درمان ریشه (اندودنتیست)

یک اندودنتیست در حقیقت متخصص درد در دندانپزشکی است. او به طور تخصصی با درمان ریشه و عصب کشی دندان های سخت سر و کار دارد .درمان مجدد دندان هایی که قبلا عصب کشی ناموفقی داشته اند، جراحی ریشه دندان ها، عصب کشی دندان های بیماران خاص و حساس، درد های پیچیده در ناحیه فک و صورت که احتمال می رود منشاء دندانی داشته باشد نیز از جمله وظایف متخصص درمان ریشه می باشد .

عوارض عدم مراجعه به متخصص درمان ریشه دندان یا اندودنتیست

عوارض عدم درمان ریشه شامل مواردی چون آبسه، درد، عفونت شدید دندان و در نهایت در صورت عدم درمان می تواند منجر به از دست دادن دندان شود .ایمپلنت نیز ازجمله وظایفی است که برعهده متخصص درمان ریشه یا اندودنتیست قرار گذاشته شده است، دوره تخصص در این رشته سه سال است .

متخصص بیماری های دهان و تشخیص

متخصص بیماری های دهان یا متخصص دندانپزشکی بیماری های دندان قادر است علائم، ناهنجاری ها و بیماری های بافت های نرم و سخت دهان را تشخیص داده و درمان کند و یکی از تخصص های دندانپزشکی است. رزیدنتی این رشته 3سال است .

 

انواع بیماری های دهان و دندان کدامند؟

بیمارهای مربوط به حفره دهان و علائم بیماری های عمومی که بروز آن در ناحیه دهان است عبارتند از :

 • سرطان دهان

 • آفت کوچک

 • بوی بد دهان

 • تغییرات دهانی ناشی از افزایش سن

 • گاز گرفتگی گونه

 • و زخم های دهانی

متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

متخصص ترمیمی و زیبایی دندان می تواند طیف وسیعی از خدمات دندانپزشکی را انجام دهد . ترمیم های پیشگیرانه و محافظه کارانه، تامین زیبایی ظاهری دندان ها، ترمیم و بازسازی دندان های طبیعی، بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها با استفاده از داروهای خاص، ترمیم تاج دندان با مواد همرنگ دندان، لامینت چینی و آمالگام در حیطه وظایف متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است . رزیدنتی این رشته نیز سه ساله است .

متخصص دندانپزشکی کودکان یا دندانپزشک اطفال

این تخصص دندانپزشکی همانطور که از نامش پیداست مربوط به پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندان کودکان می باشد و از تخصص های خاص دندانپزشکی است. مراقبت های ویژه از دوران نوزادی تا کودکی و حتی بلوغ، عادات مکیدن انگشت و پستانک، ترمیم دندان های شیری، روکش دندان شیری، استفاده از فضا نگهدار در مواقعی که دندان شیری زودتر از موعد از دهان کودک خارج شده باشد. استفاده از مواد مسدود کننده شیارهای دندان به منظور مقاوم سازی دندان آسیای کودک در حیطه مسئولیت های متخصص دندانپزشکی کودکان می باشد.

همچنین متخصصین این رشته بر روند رویش دندان های دائمی نظارت دارند و می توانند در صورت لزوم دندان های کودک تحت بیهوشی را در اتاق عمل درمان نمایند . دوره تخصص این رشته 3سال می باشد.

متخصص بیماری های لثه (پریودنتیست)

تخصص پریودنتستری یکی دیگر از تخصص های دندانپزشکی است و متخصصین در این رشته پس از پایان دوران سه ساله تخصصی خود قادر هستند که علائم بیماری های لثه و بافت نگهدارنده دندان را به درستی تشخیص و آنرا درمان کنند .

جراحی لثه از مهمترین فعالیت های متخصص لثه است.

تشخیص و درمان بیماری های مربوط به لثه در اثر بالا رفتن سن و یا در اثر بیماری هایی مانند دیابت، جراحی افزایش طول تاج دندان، جراحی و پیوند لثه، در حیطه درمان یک پریودنتیست می باشد . عدم تشخیص و درمان به موقع این بیماری ها ممکن است باعث از بین رفتن دندان ها شود . همچنین جراحی پیوند استخوان فک و جراحی ایمپلنت نیز از تخصص های مربوط به پریودنتیست می باشد.

متخصص رادیولوژی فک و صورت

هنگامی که شما برای مشکل ناحیه فک و دهان و دندان تان به یک کلینیک مراجعه می کنید ، برای شروع درمان و قبل از هر اقدامی ابتدا دندانپزشک شما به عکس های رادیوگرافی نیاز دارد. او به رادیو گرافی هایی از ناحیه دهان ، دندان و فک شما احتیاج دارد .برای مثال زمانی که متخصص ارتودنسی طی جلسه ارزیابی دهان و دندان های شما را معاینه میکند نیاز به گرفتن تصاویر رادیولوژیک دارد. متخصص رادیولوژی فک و صورت می تواند با توجه به درخواست دندانپزشک شما رادیوگرافی های کوچک تک دندان ، چند دندان (پری اپیکال ) سی تی اسکن های فک و صورت و MRIرا در اختیار شما قرار بدهد . دوره تخصصی این رشته 3سال است .

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت (پاتولوژیست)

فعالیت در این رشته شامل تحقیق و تشخیص ماهیت بیماری ها به وسیله معاینات کلینیکی ، رادیوگرافی ، بیوشیمی و … است . این متخصص دندانپزشکی بافت های خارج شده به وسیله جراحی را که از ناحیه فک و صورت بیماران را دریافت کرده و زیر میکرسکوپ در آزمایشگاه مشاهده می کنند و پس از تشخیص ماهیت، گزارش پاتولوژی را برای همکاران جراح و دندانپزشک خود می فرستند.

گاهی نیز لازم است این شاغلین در تخصص دندانپزشکی آسیب شناسی هنگام خارج کردن بافت ها حین جراحی حضور داشته باشند .پاتولوژیست ها متخصصینی هستند که ارتباط مستقیمی با بیماران ندارند و تنها نمونه های ارسالی از طرف دندانپزشکان را مورد بررسی قرار می دهند .دوره رزیدنتی پاتولوژیست 3سال است .

متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت (پروستودانتیست)

متخصص پروتز دندانی و ایمپلنت دندان توانایی انجام انواع پروتزهای دندانی ، ایمپلنت دندانی ، فکی و صورتی و زیبایی را دارا می باشد .متخصص ایمپلنت و پروتز های دندانی به مباحث مربوط به انواع پروتزهای ثابت و متحرک و ایمپلنت های دندانی که خود به نوعی پروتز ثابت است می پردازد .پروتزها ی دندانی همواره جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته می باشند .همچنین این پروتزها می توانند جایگزین قسمتی از فک که در اثر تصادف یا سرطان از بین رفته اند باشند .

مهمترین فعالیت ها متخصص ایمپلنت و پروتز چیست؟

این دوره تخصصی چهار ساله بوده و یک پروتزیست دندان با مهارت کافی که دردوره رزیدنتی خود کسب کرده است می تواند درمان های زیر را به طور تخصصی ارائه دهد :

 • پروتزهای ثابت مانند روکش های تمام سرامیک(زیر کونیا)، روکش های فلز سرامیک روکش های تمام فلزی ( طلا و یا آلیاژها(

 • انواع درمان های ایمپلنت مانند ایمپلنت تک دندان و درمان های ایمپلنت پیچیده درمان تخریب های شدید دندان و سایش شدید دندان ها( دندان قروچه )

 • پروتزهای متحرک مانند دست دندان و پلاک های اکریلی و پارسیل کروم کبالت

 • پروتزهای پیچیده فک و صورت مانند پروتزهای صورت ، چشم ، گوش ، بینی انواع اوردنچرها)

 • دست دندان (بر پایه ایمپلنت یا بر پایه دندان طبیعی درمان دردهای مفصل گیجگاهی و صداهای آن)

ثبت امتیاز post